Gluten free Tea – 10 godina priče bez glutena
Da nije bilo celijakije, gotovo sam sigurna da nikada ne bih bila kuvarica, jer me kuhinja kao dete ili tinejdžerku nije naročito zanimala. Međutim, nakon duple dijagnoze celijakije u mojoj porodici, sve se promenilo. Prvo je moja mama postala majstorica broj jedan u mešenju hleba, kiflica, u izmišljanju recepata, menjanju sastojaka i prilagođavanju glutenskih u bezglutenske verzije. A onda sam nekako prirodno ja nastavila ono što je ona započela.
Tokom studija u Beogradu, negde na drugoj ili trećoj godini, shvatila sam da mnoge stvari mogu da napravim sama i da više ne moram svaki vikend ići kući po „nedeljnu zalihu“. Većinu toga sam mogla da pripremim u mojoj kuhinji.
Odrastanje u malom gradu u vreme najgorih sankcija koje je naša zemlja imala nije pružalo mnogo izbora osim onoga što je raslo u našoj bašti. Imali smo, međutim, sreću u nesreći da je tata nakon devedesetih otišao u Italiju, pa smo zahvaljujući njemu imali priliku da probamo sve ono što u Srbiji još dugo nije moglo da se kupi. Kombinovanje ukusa, istraživanje novih začina i esencija – koje ponekad potpuno promene doživljaj jela – probudilo je u meni ljubav prema kuvanju.
Tako sam, negde između spremanja ispita iz istorije muzike i kontrapunkta, i odlaska na predstave u JDP-u, shvatila da pored tih „uzvišenih umetnosti“ postoji još jedna, drugačija, ali meni podjednako važna – umetnost kuvanja i fotografisanja hrane.
Sve je počelo objavljivanjem fotografija na mom ličnom Facebook profilu, jer tada (pre više od 12 godina) još nije bilo u trendu kačiti slike hrane na društvene mreže. Mogu slobodno da kažem da sam bila pionir tog pokreta. Ubrzo sam shvatila da ljudima koji su gledali fotke to nije bilo dovoljno – stalno je stizalo pitanje: „Može recept?“
Naravno da može! Jer u mojoj kući se oduvek znalo: ako nešto može – onda će se i desiti. Tako su nastale prve beleške sa receptima koje sam do tada pravila „odokativno“, vođena osećajem i inspiracijom trenutka.
Leta 2015. godine, jedan tatin prijatelj ponudio mi je da mi napravi blog. Pomisao da ću „imati svoj sajt“ zvučala je moćno i uzbudljivo. Tako je nastao Gluten free Tea. Ubrzo sam otvorila i Facebook i Instagram stranice i odlučila da jasno i glasno stojim iza onoga što radim: kuvam gluten free i samo gluten free.
Na početku je Gluten free Tea bio mesto gde možete pronaći bezglutenske recepte. Vremenom je postao mnogo više od toga – mesto podrške, adresa na koju se ljudi javljaju kada se prvi put suoče sa dijagnozom celijakije. Postao je mala gluten free sigurna kuća, utočište u kojem nikada niste sami. Neki od tih pratilaca danas su moji prijatelji, a njihova podrška me je održala kroz sve ove godine.
Iza Gluten free Tea brenda danas stoje desetine održanih radionica, brojna TV gostovanja i članci u medijima, hiljade poruka i odgovora, humanitarne akcije i donacije. Ono što je krenulo od rečenice „Imaću svoj sajt…“ postalo je simbol celijakije i života bez glutena na našim prostorima.
10 godina Gluten free Tea 🎉
Ove godine, u septembru, proslavila sam 10 godina rada Gluten free Tea brenda sa prijateljima, saradnicima i najvernijim pratiocima. Bila je to večera puna emocija, zahvalnosti i radosti – trenutak u kojem sam osetila koliko smo zajedno izgradili u prethodnoj deceniji.
Posebno želim da zahvalim svim divnim sponzorima i partnerima koji su pomogli da proslava bude baš onakva kakvu sam zamišljala:
-
Vinarija Mira i Vinarija Đurđić – hvala vam što ste svojim vinima upotpunili svaku zdravicu i dali večeri posebnu toplinu.
-
Drozli Kombuha – na osveženju koje je osvojilo sve prisutne i pokazalo da zdrava pića mogu biti istinski užitak.
-
Imlek – moja posebna zahvalnost ide vama, jer je ovo naša prva saradnja. Od Imlek Oaza do Imlek Protein proizvoda, podrška koju ste pružili ovom događaju mnogo mi znači i nadam se da je ovo tek početak jedne lepe priče.
-
DND Event – hvala na pomoći oko organizacije prostora i stolovima i stolicama koje ste obezbedili, čime ste olakšali da svi gosti uživaju u događaju.
-
Calix – hvala na bezglutenskom pivu koje je upotpunilo večeru i prijatno iznenadilo sve prisutne.
-
Feniks Promo – na prelepim vizitkama i kesama koje ste odštampali i koje su učinile da događaj odiše pažnjom i stilom.
-
Lifelifting i moj dragi prijatelj Giovanni – na inspirativnom predavanju koje je dodatno obogatilo proslavu i dalo joj poseban ton.
I naravno, Schär – brend bez kojeg ova priča ne bi izgledala isto. Već deset godina zajedno kročimo putem bez glutena, deleći zajedničku misiju da život bez glutena učinimo jednostavnijim, dostupnijim i ukusnijim. Njihova podrška od samog početka bila je ključna i ogromna mi je čast što sam deo njihove velike gluten free porodice.
Ova proslava nije bila samo jubilej jednog bloga. Bila je to proslava zajedništva, ljubavi i podrške, proslava nade i hrabrosti. A nakon ovih prvih deset godina, verujem da tek sada sledi ono najbolje. ❤️